Polskie Forum Chore0logiczne


XVI Konferencja Polskiego Forum Choreologicznego

 

Zapraszamy Państwa do udziału w XVI Konferencji Polskiego Forum Choreologicznego, która odbędzie się w dniach 13–15 września 2024 roku w Rzeszowie na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Współorganizatorem tegorocznej konferencji PFCH jest Studium Kulturalno-Oświatowe Uniwersytetu Rzeszowskiego „Resovia Saltans”. Jest to jednostka dydaktyczna, która oferuje profesjonalne kształcenie z dziedziny szeroko pojętej kultury tanecznej. W ramach edukacji specjalistycznej studium prowadzi jedyne w Polsce choreograficzne studia podyplomowe z dziedziny tańca ludowego i narodowego, tańca współczesnego i towarzyskiego, a także realizuje 4-letnie Polonijne Studium Choreograficzne, którego absolwenci (Polonusi z różnych zakątków świata) uzyskują kwalifikacje zawodowe choreografa i nauczyciela tańca w specjalności taniec ludowy.

W Rzeszowie działa wiele zespołów ludowych, wśród których najstarsze i najbardziej znane to Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny” oraz zespół ludowy Wojewódzkiego Domu Kultury „Bandoska”. Co trzy lata organizowany jest w Rzeszowie Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, największa impreza polonijna od 1969 roku.

Rzeszowskie środowisko taneczne współtworzą również zespoły innych stylów tańca, m.in. zespół tańca nowoczesnego „Kornele” – wielokrotny mistrz Polski, Europy i Świata z dziedziny tańca nowoczesnego (show dance i jazz, IDO) oraz szkoła tańca sportowego „Aksel”.

Tegoroczne miejsce konferencji PFCH jest więc w pełni uzasadnione – Rzeszów od lat związany jest z edukacją taneczną i tańcem, trudno się zatem dziwić, że wracamy po latach do Rzeszowa. Ten kierunek, który niejako, za sprawą naszego współorganizatora nam się zarysował, niech będzie punktem wyjścia. Zarówno kategoria tańców ludowych, jak i narodowych być może umożliwi namysł nad tańcem w perspektywie politycznej, czy nawet momentami narodowej. Na ile taniec jest sprzęgnięty z państwem, na ile z niego wyrasta a na ile samo państwo tworzy (pamiętamy w końcu o tym, że plac taneczny, wedle niektórych przynajmniej badaczy, poprzedza agorę), a zatem sam w sobie jest aktem państwotwórczym)? Czy w dobie z jednej strony wojen, a z drugiej różnego typu marzeń czy utopii kosmopolitycznych, taniec znajdzie dla siebie miejsce i czy to miejsce będzie miejscem centralnym czy marginalnym? W stronę marginesu zepchnęła taniec, wraz z innymi trzeba przyznać sztukami, estetyka. Gdzież tam tańcowi do innych wymiernych i namacalnych dziedzin? Tym bardziej, że bardzo chętnie taniec wpisuje się w dyskurs wobec siebie zewnętrzny, nie tyle tworząc idee ale podpisując się pod ideami wypowiedzianymi i wypowiadalnymi za pomocą słów. Skoro możemy wszystko powiedzieć, na co nam taniec? To są oczywiście, chaotycznie przecież zebrane punkty wyjścia. Nie tyle zatem wskazują one granice dopuszczalności, ale starają się stworzyć jeden z wielu możliwych głosów. Liczymy na to, że jak co roku uda nam się dać miejsce zarówno tym głosom, które bez trudu znajdują dzisiaj dla siebie posłuch, jak i tym, które trwożliwie skryte na co dzień wypowiedzieć się boją. Konferencja Polskiego Forum Choreologicznego chce być miejscem, w którym każdy sensowny namysł nad tańcem odnajdzie życzliwą dla siebie akustykę. Zapraszamy nie tylko zatem choreologów, ale również wszystkich tych, którzy w obrębie swoich dyscyplin, ku swojemu przecież nieraz zdziwieniu na taniec trafią.

 

Na Państwa zgłoszenia czekamy do 30 czerwca 2024 roku

Zgłoszenia prosimy wysyłać adres e-mail:

choreologia@gmail.com wraz z wypełnionym formularzem.

 

O szczegółach konferencji będziemy Państwa informować sukcesywnie na naszej stronie facebookowej a także innymi dostępnymi kanałami. Gdyby mieli Państwo jakieś pytania i wątpliwości, prosimy o kontakt pod adresem choreologia@gmail.com, bądź pod numerem telefonu: 602 703 227.

 

Program Konferencji >

Studia Choreologica, tom 24

 

Uprzejmie informujemy, że ukazał się kolejny, 24 tom rocznika „Studia Choreologica”. Tradycyjnie zawiera on artykuły prezentowane na corocznych konferencjach Polskiego Forum Choreologicznego, a także nadesłane przez zaproszonych autorów z zagranicy.

Współwydawcą rocznika jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a finansowego wsparcia udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Osoby zainteresowane zakupem rocznika zapraszamy na Allegro. Zamówienia można kierować również drogą mailową na skrzynkę PFCH.

© Polskie Forum Choreologiczne 2024